دوشنبه 12 خرداد سال 1399 Mon, 01 Jun 2020 13:39:32 GMT
کد خبر : 44709       تاریخ : 1397/09/28 12:09:25
شان والای محبت و خانواده در ادیان الهی

شان والای محبت و خانواده در ادیان الهی

تاکید بر ارزش های اخلاقی و توجه به محبت و خانواده از وجوه مشترک ادیان مختلف آسمانی است و از گوهر وجودی خداوند سرچشمه می گیرد؛ موضوع قابل تاملی که روز گذشته در یکی از پیش نشست های همایش بین المللی «امام رضا(ع) و گفت و گوی ادیان» در ارومیه مورد توجه قرار گرفت.

به گزارش مبشرین به نقل از ایرنا، این نشست تخصصی با تاکید بر سیره رضوی و با هدف تحکیم وحدت ملی و دینی در مقابل جریان‌های افراطی و تکفیری در دانشگاه الزهرا (س) ارومیه برگزار و به جایگاه زن و خانواده در یهودیت، ادب ورزی در مناظره های بین دینی امام رضا (ع)، محبت در ادیان، عرفان اسلامی و راهکارهای استحکام زندگی مشترک در ادیان آسمانی پرداخت شد.
همانطور که امام رضا (ع) به اتحاد ادیان و التزام در روابط انسانی تاکید دارند، در این آیین نیز نمایندگانی از ادیان یهودیت، مسیحیت و اسلام گرد هم آمدند و در ارتباط با شان والای محبت و خانواده در ادیان الهی به عنوان یکی از نیازهای اصلی جامعه کنونی به گفت و گو پرداختند.
رییس مرکز مطالعات ادیان و اقوام دانشگاه ارومیه گفت: محبت ورزی و گذشت نسبت به همنوعان به تحکیم هرچه بیشتر بنیان خانواده منجر می شود که البته توجه به این امر در سال های اخیر کمرنگ تر شده است.
محمد صالحی با تاکید بر اینکه محبت بزرگترین جلوه ایمان و باشکوه ترین رفتار مذهبی بوده و زبان مشترک ادیان الهی است، اضافه کرد: اخلاق حسنه، گوهر ایمان و دینداری بوده و امانتداری، وفای به عهد، راستگویی و احسان به انسان ها به ویژه نسبت به والدین از مصادیق آن است.
رییس مرکز مطالعات ادیان و اقوام دانشگاه ارومیه بیان کرد: خانواده محبوب ترین و استوارترین بنیان نزد خداوند محسوب می شود و تزلزل در آن عرش خدا را به لرزه در می آورد.
صالحی با اشاره به اینکه طلاق، حلال پست خداست افزود: آمار طلاق در ایران بالاست و این روند باید تغییر یابد؛ سخنرانی حول موضوع خانواده در جامعه زیاد است در حالی که باید حلقه گمشده را در تحکیم خانواده پیدا کنیم.
اسقف اعظم کلیسای آشوری کلدانی کاتولیک ارومیه گفت: محبت جزو ذات خداوند متعال بوده و این گوهر در وجود انسان نهادینه شده و سرچشمه لایتناهی لطف پروردگار است.
اسقف «توماس میرم» با اشاره به جایگاه تربیت و محبت در ادیان توحیدی افزود: انسان ها حق ندارند برادران خود را به دلیل تنوع رنگ و قوم و نژاد برنجانند زیرا اخلاق و محبت از تاکیدات الهی است.
وی ادامه داد: تربیت فرزندان بسیار مهم است و از کودکی باید پایه گذاری شود؛ والدین اولین مدرسان تربیت فرزند هستند.
وی اضافه کرد: نباید اخلاق را در تربیت فرزندان فراموش کرد و باید به نسل های بعدی نیز این اخلاق و محبت منتقل شود.
امام جمعه مهاباد نیز گفت: گذشت بزرگترین صدقه در آموزه های دینی است و پیامبر گرامی اسلام (ص) نیز همواره بر این امر تاکید داشتند.
ماموستا عبدالسلام امامی افزود: امروز به دلیل مراعات نشدن گذشت در خانواده ها با طلاق عاطفی در جامعه روبرو هستیم و باید سعی کنیم این روند تغییر یابد.
وی ادامه داد: ادیان آسمانی ترویج محبت را در خانواده مورد تاکید قرار داده اند زیرا این امر موجب حفظ اتحاد و بنیان خانواده می‌شود.
کشیش کلیسای شرق آشور ارومیه نیز گفت: پیامبران الهی همواره درباره محبت، دوست داشتن و بخشش یکدیگر تاکید کرده اند و رعایت این آموزه ها ضامن برخورداری از یک زندگی آرمانی در جامعه کنونی است.
داریاووش عزیزیان افزود: شاید بتوان محبت را متداول ترین واژه کتاب های مقدس عنوان کرد و بر این اساس نهادینه کردن محبت در زندگی یک تکلیف محسوب می شود؛ انسان باید از خود بگذرد و به همه انسان ها محبت کرده و بخشندگی را در خود تقویت کند.
وی با اشاره به اینکه لطف و محبت خدا همه انسان ها را شامل می شود، بیان کرد: انسان نیز باید نمونه ای از خدا باشد و محبت خود را بدون ریا و انتظار نسبت به همنوعان ابراز کند.
محقق و مدرس یهودیت نیز گفت: زن در ادیان مختلف از جمله شریعت یهودی اساس خانواده بوده و این نشان از قداست و اهمیت زن است.
آرش آبایی با تاکید بر سیره رضوی، افزود: ازدواج جزو والاترین مباحث کتب مقدس یهودیت است و در بخش تاریخی و شریعتی هم کتب متعددی در ارتباط با اهمیت انتخاب همسر منتشر شده است.
وی گفت: به انبیا الهی نیز توصیه و تاکید شده که در انتخاب همسر دقت کنند زیرا مادران تربیت فرزند در جامعه را بر عهده دارند.
به گزارش ایرنا نشست تخصصی «محبت و خانواده در ادیان» با تاکید بر سیره رضوی یکی از پیش نشست های همایش بین‌المللی «امام رضا(ع) و گفت و گوی ادیان» بود که با محورهای «جایگاه تربیت و محبت در ادیان توحیدی»، «مدارا و مهر با محیط زیست و طبیعت در ادیان» و «وجوه مشترک ادیان در تعامل با زن و خانواده» برگزار شد.
همایش بین‌المللی «امام رضا علیه‌السلام و گفت و گوی ادیان» در سال جاری به همت سازمان فرهنگی آستان قدس رضوی 10 و 11 بهمن سال جاری در مشهد مقدس برگزار می شود.


  منبع: مبشرین|پایگاه خبر قرآنی و معارف اسلامی
       لینک مستقیم   :   http://mobasherin.ir/shownews.aspx?id=44709

نظـــرات شمـــا


نورالثقلیننورالثقلیننورالثقلیننورالثقلیننورالثقلیننورالثقلین