شنبه 2 شهریور سال 1398 Sat, 24 Aug 2019 19:01:12 GMT
کد خبر : 44676       تاریخ : 1397/09/27 12:06:37
مسلمانان آلمان در تعطیلات کریسمس چه می‌کنند؟

مسلمانان آلمان در تعطیلات کریسمس چه می‌کنند؟

در حالی‌ که مسیحیان در بسیاری از کشورهای اروپایی روز بیست‌وچهارم دسامبر را به نام روز کریسمس جشن می‌گیرند، برای مسلمانانی که در این کشورها زندگی می‌کنند این روز فقط به منزله یک روز تعطیل است.

به گزارش مبشرین به نقل از ایکنا؛ کریسمس یا «نوئل» جشنی است در آیین مسیحیت که به منظور گرامی‌داشت زادروز حضرت مسیح(ع) برگزار می‌شود. بسیاری از اعضای کلیسای کاتولیک رم و پیروان آیین پروتستان کریسمس را در روز ۲۵ دسامبر جشن می‌گیرند و بسیاری آن را در شامگاه ۲۴ دسامبر نیز برگزار می‌کنند.

در حالی‌ که مسیحیان در بسیاری از کشورهای اروپایی روز بیست‌وچهارم دسامبر (سوم دی ماه سال جاری) را به نام روز کریسمس جشن می‌گیرند. برای مسلمانانی که در این کشورها زندگی می‌کنند این روز فقط به منزله یک روز تعطیل است. در این میان، برای بسیاری این سؤال مطرح می‌شود که وقتی مسیحیان در کشورهای اروپایی کریسمس را جشن می‌گیرند، مسلمانان چه کاری انجام می‌دهند؟

آیمان مازیک و تبریک کریسمس

رایزنی فرهنگی ایران در آلمان در گزارشی در این باره آورده است: آیمان مازیک، رئیس شورای مرکزی مسلمانان در آلمان، در کتاب خود «مسلمانان در کریسمس چه می‌کنند؟» توضیح داده است که چگونه مسلمانان با مراسم کریسمس مسیحیان کنار آمده‌اند. او از پدری سوری و مادری آلمانی متولد شده و آن طور که می‌گوید از کودکی با سنت‌ها و جشن‌های خانواده مادری بزرگ شده است. او امروز نیز برای نزدیکان خود پیام تبریک کریسمس ارسال می‌کند، اما همه مانند مازیک نیستند.

چالش «آنیتا»ی تازه مسلمان

آنیتا پولچر از شهر ارفورت تجربه متفاوتی دارد. او در اتریش متولد و ۱۲ سال پیش مسلمان شده است. آن طور که خودش می‌گوید یکسال پس از مسلمان شدن، او بدترین کریسمس خود را گذرانده و با چالش بزرگی روبه‌رو بوده است: «هر جا که نگاه می‌کردی، درختان کریسمس، گل و نور را می‌دیدی.» البته او در این سال‌ها به همراه خانواده‌اش مراسم کوچکی برای کریسمس برگزار می‌کند. همه اعضای خانواده پولچر، که حدود ۱۸ نفر هستند، در ایام کریسمس در پادربورن با یکدیگر دیدار می‌کنند. دین آنها از یکدیگر متفاوت است، زیرا اعضای این خانواده کاتولیک، مسلمان و بی‌دین هستند. در واقع این خانواده از کریسمس و تعطیلات برای جشن خانوادگی استفاده می‌کنند و این مراسم برای آنها مفهوم مذهبی ندارد. آنها تولد حضرت مسیح را جشن نمی‌گیرند. برای آنها از مراسم کریسمس فقط موسیقی و کوکی‌ها(نوعی شیرینی) و همچنین روشن کردن شمع‌ها باقی مانده است.

تجربه زنی ۶۰ ساله

برای فاطمه گوندار نیز کریسمس شبیه سایر روزهای زندگی است. این زن ۶۰ ساله از دویسبورگ به خوبی با شرایط آلمان خو گرفته است. او ۴۰ سال است که در آلمان زندگی می‌کند و بعدازظهرها در مدرسه مشغول به کار است. او به همراه والدین خود که سنی هستند به ترکیه آمده و تا به حال ۴۰ بار جشن کریسمس را تجربه کرده است. فاطمه معتقد است که کریسمس همیشه تاریک، مرطوب و بسیار سرد است و از آنجا که مغازه‌ها بسته می‌شوند، یخچال هم تقریباً همیشه خالی است. او اوقات فراغت خود را با تماشای برنامه‌های تلویزیون ترکیه می‌گذراند و از آنجا که شبکه‌های تلویزیونی ترکیه برنامه خاصی برای کریسمس ندارند، گاهی اوقات حتی فراموش می‌کند که چه زمانی بیست و چهارم دسامبر فرامی‌رسد. حتی آن طور که می‌گوید او اطلاعات بسیار کمی از مراسم کریسمس مسیحیان دارد: «در روز کریسمس همه با خانواده‌هایشان هستند. حتماً اگر مرا برای این مراسم دعوت کنند، اطلاعاتم بیشتر می‌شود. اما من انتظار ندارم که برای چنین مراسم خانوادگی دعوت شوم».

آن طور که گوندار می‌گوید رویارویی با کریسمس برای فرزندان او سخت‌ بوده است: «وقتی آنها بچه بودند، می‌خواستند که درخت و چراغ داشته باشند. این‌ها را در مهدکودک از دوستانشان یاد گرفته بودند.» اما او برای دو پسرش توضیح داده که چنین سنت‌هایی متعلق به اسلام نیست و کریسمس برای آنها فقط برای وقت‌گذرانی با خانواده است.

شیفت پرستار آلمانی به جای مسیحیان

تاسی تیگماس از دیگر مسلمانان آلمان است که در بیمارستان «بن» پرستار است. او برای اینکه در زمان کریسمس به جای همکاران مسیحی خود کار کند، مشکلی ندارد و می‌گوید: «من دوست دارم همکارانم را خوشحال کنم. این یک وظیفه است. در ماه مبارک رمضان من هم وقت دارم که جشن بگیرم.» او کسی است که همواره برای تزیین بخش و اتاق بیمارستان به مناسبت کریسمس پیش‌قدم می‌شود. تیگماس با این کار به  بیمارانی که نمی‌توانند برای تعطیلات کریسمس به خانه بروند کمک می‌کند تا از جشن دور نباشند. او مسلمانی است که به جشن‌های مسیحی احترام می‌گذارد.


  منبع: مبشرین|پایگاه خبر قرآنی و معارف اسلامی
       لینک مستقیم   :   http://mobasherin.ir/shownews.aspx?id=44676

نظـــرات شمـــا


نورالثقلیننورالثقلیننورالثقلیننورالثقلیننورالثقلیننورالثقلین