سه شنبه 4 تیر سال 1398 Tue, 25 Jun 2019 08:30:34 GMT

مبشرین|پایگاه خبر قرآنی و معارف اسلامی

                      

کد خبر : 40061       تاریخ : 1397/07/16 12:17:36
حقوق کودکان در اسلام از بطن مادر تا بنده مؤمن خدا بودن
عیسی‌زاده تبیین کرد:

حقوق کودکان در اسلام از بطن مادر تا بنده مؤمن خدا بودن

عضو هیئت علمی پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن کریم به تبیین حقوقی که فرزندان بر گردن پدر و مادر دارند پرداخت و گفت: این حقوق از مرحله پیش از تولد آغاز می‌شود و با تربیت صحیح اسلامی برای بنده مؤمن خدا بودن ادامه می‌یابد.

به گزارش مبشرین به نقل از ایکنا؛ حجت‌الاسلام والمسلمین عیسی عیسی‌زاده، عضو هیئت علمی پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن کریم به مناسبت روز جهانی کودک به تبیین حقوقی پرداخت که مبانی اسلامی برای کودکان متصور شده است و گفت: در مکتب اسلام خداوند برای کودکان در سه حوزه، حقوقی را مطرح کرده است که بر عهده پدر و مادر است.

وی اولین بخش از حقوق کودکان را مرتبط با پیش از ولادت دانست و اظهار کرد: در مرحله اول سلامت جسمی و روحی کودک باید با رعایت نکات بهداشت جنسی از سوی والدین تضمین شود و مادر با رعایت اصول تغذیه‌ای شرایط را برای رشد طفل در بطن خود مهیا کند.

حجت‌الاسلام عیسی‌زاده تغذیه حلال والدین و بهره‌مند کردن فرزند از غذای طیب و طاهر را حق دیگر کودکان خواند و اظهار کرد: حلال و یا حرام بودن تغدیه بر مرام و اخلاق افراد اثرگذار است و والدین حق ندارند با عدم رعایت بهره‌مندی از غذای حلال، زمینه‌ساز انحراف در فرزندان خود شوند.

وی بخش دیگر حقوق کودک را مربوط به پس از ولادت دانست و با تأکید بر اینکه والدینی که حقوق کودک خود را رعایت نکردند در دنیا و آخرت بازخواست می‌شوند و نتیجه عملکرد ناصحیح خود را می‌بینند، تصریح کرد: انتخاب نام نیکو برای فرزند اولین گام برای ادای حق است. چه بسا نام انتخاب شده جهت دهنده آینده افراد است و باید بدین جهت توجه جدی مبذول داشت. به نحوی که در روایات آمده است امام رضا(ع) فرمودند: هیچ گاه فقر و بیچارگی به خانه‌ای که در آن نام محمد، احمد، علی، حسن، حسین، جعفر، طالب، عبدالله و فاطمه باشد وارد نمی‌شود.

حجت‌الاسلام عیسی‌زاده بعد دیگر توجه به تغذیه کودک را پس از تولد و در ارتباط با بهره‌مند شدن از شیر مادر دانست و عنوان کرد: خداوند در قرآن کریم تغدیه از شیر مادر را یک تکلیف وجوبی دانسته و تأکید کرده است که تنها در صورت اضطرار می‌توان دایه گرفت که البته با در نظرگرفتن شرایط بسیار است. پیامبر اکرم(ص) می‌فرمایند برای فرزند هیچ چیز برای کودک بهتر از شیر مادر نیست؛ همچنین امام علی(ع) شیر مادر را بابرکت‌ترین عنصر برای کودک برمی‌شمارند.

این کارشناس دینی با اشاره به اینکه حلیت و مقوی بودن غذای مادر در دوران شیردهی نیز باید رعایت شود تا حق کودک برای در مسیر صحیح رشد قرار گرفتن ادا شده باشد، گفت: تغذیه از شیر مادر از چنان اهمیتی برخوردار است که خداوند در آیه ۲۳۳ سوره مبارکه بقره نیز بدان اشاره و می‌فرمایند: «و مادران [بايد] فرزندان خود را دو سال تمام شير دهند».

وی ادامه داد: اهمیت پرهیز از غذای حرام تا جایی است که پیامبر اکرم(ص) آن را عاملی برای دوری از استجابت دعا می‌دانند. بنابراین این حق بر گردن والدین است که از غذای طیب و طاهر در اختیار فرزندان خود بگذارند.

حجت‌الاسلام عیسی‌زاده تربیت صحیح را حق دیگری دانست که در ارتباط با کودکان بر گردن والدین نهاده شده است و گفت: در روایات نیز آمده است که ذهن کودک همچون سنگی است که بر آن حکاکی می‌شود. کودک با تصویربرداری از آنچه می‌بیند و می‌شنود تربیت می‌شود. تربیت صحیح سبب می‌شود انسان در مسیر رشد و تعالی قرار گیرد و به سمت پرتگاه‌ها نرود.

وی ادامه داد: خداوند در آیه شش سوره مبارکه تحریم می‌فرماید: «يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا قُوا أَنْفُسَكُمْ وَأَهْلِيكُمْ نَارًا وَقُودُهَا النَّاسُ وَالْحِجَارَةُ عَلَيْهَا مَلَائِكَةٌ غِلَاظٌ شِدَادٌ لَا يَعْصُونَ اللَّهَ مَا أَمَرَهُمْ وَيَفْعَلُونَ مَا يُؤْمَرُونَ؛ اى كسانى كه ايمان آورده‏‌ايد خودتان و كسانتان را از آتشى كه سوخت آن مردم و نگه است‏ حفظ كنيد بر آن [آتش] فرشتگانى خشن [و] سختگير [گمارده شده] اند از آنچه خدا به آنان دستور داده سرپيچى نمى‌كنند و آنچه را كه مأمورند انجام مى‏‌دهند». بر طبق این آیه انسان صرفا مسئول خود، والدین به عنوان سرپرست کودک نه تنها وظیفه تمین معاش وی را در حد توان دارند بلکه در مسیر تربیت باید بیش از حد توان نیز ممارست به خرج دهند.

عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و معارف قرآن کریم ادامه داد: یکی از توصیه‌های مکتب اسلام آموزش لا اله الا الله از کودکی به فرزندان است به نحوی که به محض آموزش دیدن فرزند، مقام مادر و پدر نزد خداوند رفیع می‌شود. این مهم در سیره عملی بزرگان دین به وضوح مشاهده می‌شود.

وی عدم تربیت صحیح کودک را عامل متضرر شدن خانواده و جامعه دانست و گفت: مادران در این زمینه نقش کلیدی بر عهده دارند و نیاز جامعه امروز ما معرفی جایگاه مادران در تأثیرگذاری بر تربیت فرزند و فردای جامعه است. مهدهای کودک نیز که امروز بخشی از تربیت کودکان را بر عهده گرفته‌اند باید با مبانی دینی تربیت، آشنایی بیشتری پیدا کنند و آن را به خانواده‌ها نیز بیاموزند.

حجت‌الاسلام عیسی‌زاده با بیان اینکه مکتب اسلام فرزند صالح را عزت و عظمت خانواده‌ها در دنیا می‌داند، اظهار کرد: دریافت پاداش به حساب والدین در آخرت نیز به واسطه به یادگار گذاشتن فرزندان صالح است و شکل‌گیری فرزند صالح نیز جز با تربیت صحیح اسلامی میسر نمی‌شود، پس والدین نه تنها در این زمینه حقی بر گردن دارند بلکه خود نیز از ثمره تلاششان بهره‌مند می‌شوند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به برخی نکات مهم در زمینه تربیت دینی کودکان اشاره و عنوان کرد: تعالیم اسلامی موکدا به والدین سفارش می‌کند که به قول‌هایی که به فرزندان خود می‌دهید وفادار باشید. پیامبر اکرم(ص) در این زمینه می‌فرمایند: «أَحِبُّوا الصِّبْیَانَ وَ ارْحَمُوهُمْ وَ إِذَا وَعَدْتُمُوهُمْ شَیْئاً فَفُوا لَهُمْ فَإِنَّهُمْ لَا یَدْرُونَ إِلَّا أَنَّكُمْ تَرْزُقُونَهُمْ؛ کودکان را دوست بداريد و به آنها مهرباني کنيد و هرگاه به آنها وعده داديد، وفا کنيد؛ زيرا آنها شما را روزی دهنده خود می‌دانند.»

وی ادامه داد: همچنین امام علی(ع) در این زمینه فرمودند: «لا يَصلُحُ مِن الكَذِبِ جِدٌّ و لا هَزلٌ ، ولا أن يَعِدَ أَحَدُكُم صَبِيَّهُ ثُمَّ لا يَفي لَهُ، إنَّ الكَذِبَ يَهدي إلَى الفُجور؛ دروغ، چه جدى و چه شوخى، درست نيست و نيز اين كه كسى از شما به كودكش وعده بدهد و به آن وفا نكند؛ چرا كه دروغ، انسان را به افسار گسيختگى مى‌كشاند.

مدیر گروه فرهنگ نامه‌ها و معاجم قرآنی پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن کریم تربیت دینی کودک را شامل آشناسازی، همراهی، تشویق و ترغیب دانست و گفت: محور تربیت بشر تشویق و تنبیه است، والدین نیز باید از همین روند برای فرزندانشان بهره گیرند.


  منبع: مبشرین|پایگاه خبر قرآنی و معارف اسلامی
       لینک مستقیم   :   http://mobasherin.ir/shownews.aspx?id=40061

نظـــرات شمـــا


نورالثقلیننورالثقلیننورالثقلیننورالثقلیننورالثقلیننورالثقلین